Chcete si založiť živnosť? Máte zmýšľanie podnikateľa alebo zamestnanca? Otestujte sa

2. Január 2017
Zakladanie spoločností

Založenie živnosti a štart podnikania je významným rozhodnutím v živote každého človeka - začínajúceho podnikateľa. Zároveň je ideálnou príležitosťou na otestovanie si, či máte myslenie podnikateľa alebo zamestnanca. Otestujte sa 

Odpovedzte si na tieto otázky: 

1. O odbore, v ktorom chcem podnikať mám dokonalý prehľad a čo malo byť, už bolo vymyslené. Školenia a ďalšie štúdium a vzdelávanie je pre mňa zbytočné.  Súhlasím - Nesúhlasím

2. Chcem mať prehľad o všetkom čo sa bude vo firme diať. Za koľko sme čo nakúpili, čo predali. Chcem mať prehľad o každej zákazke - je jedno koľko ich máme.  Súhlasím - Nesúhlasím

3. Platiť právnikom za prípravu zmlúv je zbytočne drahé. Postačia mi vzory z internetu, sú zadarmo, keď tak, čo bude treba si v nich upravím. Aj tak právnici používajú tie isté a len z ľudí ťahajú peniaze. Súhlasím - Nesúhlasím 

4. Vedenie účtovníctva je jednoduché. Naštudujem si čo treba, vyplním pár papierov, keď tak si nájdem niečo na fórach pre účtovníkov alebo sa prihlásim na seminár. Platiť niekomu ďalšiemu za vypisovanie papierov je zbytočné.  Súhlasím - Nesúhlasím 

5. Chcem si dať vyrobiť firemné logo. Komu ho dám pripraviť? Na začiatok mi stačí nejaké obyčajné logo aj vizitky. Naštudujem si, ako sa také logo robí v nejakom grafickom programe zadarmo. Platiť za prípravu loga grafikovi je úplne zbytočné. Súhlasím - Nesúhlasím 

Tak ako ste odpovedali? Súhlasíte s tvrdeniami vyššie alebo nie? 

Živnostník so zmýšľaním podnikateľa 

Má svoju odbornosť - či už poskytuje služby alebo vyrába výrobky. Venuje svoj čas tomu, aby bol v tejto činnosti najlepší a zvyšovala sa jeho hodnota na trhu, inovuje, plánuje a čo je najdôležitejšie - váži si svoj čas, ktorý venuje len najdôležitejším činnostiam. Všetky ďalšie činnosti, ktoré nie sú priamo predmetom jeho podnikania, ale sú k podnikaniu nevyhnutné - sleduje ale DELEGUJE. Deleguje ich ďalej na zamestnancov alebo odborníkov - externých partnerov. 

Je ochotný zaplatiť za externé služby, lebo tým získa čas na svoje podnikanie a vyhne sa činnostiam spojeným s podnikaním. Uvedomuje si, že nie je možné robiť všetko sám a byť odborníkom na všetko, lebo nebude robiť nič poriadne. 

Účtovníctvo mu spravuje profesionálna firma a vie že keď bude mať kontrolu z DÚ bude všetko v poriadku. Ak zaplatí kvalitného účtovníka, vie mu ušetriť na daniach značnú časť peňazí, o ktoré by prišiel ak by dostal pokutu od daňového úradu alebo by si nedal do nákladov všetko, na čo má nárok. 

Všetky zmluvy mu pripravuje právnik, advokát na mieru. Uvedomuje si, že doplnenie jednej správnej vety, podpis odberateľa v správnom okamihu, mu môže zachrániť obrovské peniaze. Spoluprácou s odborníkom minimalizuje riziká spojené s neuhradením faktúr a chráni svoju firmu, zamestnancov a konečnom dôsledku aj rodiny všetkých zúčastnených. Administratívu mu rieši asistentka či študent - brigádnik. Zvyšovaním odbornosti rastie jeho “hodinová resp. produktová” sadzba a má dostatok času a energie skutočne podnikať a zarábať, lebo na všetko ostatné má subdodávateľov - outsourcje. Popri podnikaní mu zostáva dostatok času a energie, aby sa stíhal venovať aj rodine aj svojim záľubám. Uvedomuje si, že je lepšie pracovať 10 hodín a zarobiť X, ako ušetriť na subdodávateľoch, všetko riešiť sám, pracovať sám 16 hodín a zarobiť X + 20%.  

Živnostník so zmýšľaním zamestnanca

Chce mať všetko pod kontrolou, nie je ochotný platiť za služby odborníkov a bojí sa delegovať povinnosti aj na svojich zamestnancov. Ide o tak typický príbeh slovenského podnikateľa - nepodnikateľa. Z titulu neustále sa meniacej legislatívy si títo “podnikatelia” vedú účtovníctvo svojpomocne, pripravujú daňové priznania. Tým že nie sú v tejto oblastí odborníci, ak príde kontrola z DÚ majú problémy. Platia väčšie dane ako by museli, lebo nevedia čo všetko si môžu dať do nákladov a ako legálne optimalizovať príjmy. Tým že nie sú prioritne účtovníkmi, zaberie im veľmi veľa času, aby sa vôbec dostali do obrazu. 

Majú veľké problémy s úhradami a neplatičmi - lebo neboli ochotní zaplatiť právnikovi za kvalitne pripravené zmluvy, preverenie klientov a partnerov. Radšej si stiahli nejakí vzor z internetu, lebo bol zadarmo. Chýba im ten povestný jeden podpis, alebo tá povestná vetička, ktorá rozhoduje o tom, či dlžník bude musieť alebo nebude musieť zaplatiť ich faktúru. Pritom stačí niekedy tak málo. 

Nakoľko administratíva spojená s podnikaním na Slovensku je jednou z najnáročnejších, skončia tak, že pracujú 16 hodín denne, ale skutočnému podnikaniu sa nevenujú ani polovicu ich pracovného času. Tým že im vysáva energiu administratíva okolo podnikania, nemajú čas a chuť sa vzdelávať a tým pádom nerastie ani ich hodnota na trhu a “hodinová” resp. “produktová” sadzba. Nevenujú sa rodine a nerastie ani ich podnikanie. 

Ak máte obavu z delegovania, dôvery, spolupráce a nie ste ochotný zaplatiť za služby partnerov - odborníkov, ktoré vám šetria čas, seriózne zvážte, či je pre vás podnikanie to práve orechové. 

Skutočný odborník pomôže, poradí a dodá najlepší pomer cena/kvalita na trhu

Mahátma Gándhí : “Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete” 

K tomuto odstavcu som si požičal citát tohto veľkého muža, lebo sa ním riadim a verím, že nám poslúži ako vhodný príklad. Ako? Najprv vám položím otázku - v čom chcete podnikať? Finančné služby, poisťovníctvo, reality, gastronómia, stavbárska činnosť? K príkladu nižšie použijem finančného poradcu, princíp zostáva ten istý pri každej profesii. 

Teraz si položte otázku. Obišli by sa koncoví klienti aj bez vašich služieb? V našom príklade bez služieb finančného poradcu ? ÁNO OBIŠLI.

Pri riešení hypotéky by namiesto jedného stretnutia s kvalitným finančným poradcom museli navštíviť 10 bánk. Každé stretnutie by trvalo hodinku, “obehali” by celé mesto, strávili hodiny v radách a na cestách. Následne by si porovnali ponuky vybrali si najlepšiu “im dostupnú” ponuku hypotéky pre klienta z ulice. Uvažujete takto? Pravdepodobne máte zmýšľanie zamestnanca… 

Bolo by pre nich výhodné zisťovať si najlepšiu ponuku hypotéky svojpomocne? NEBOLO 

A prečo? Lebo kvalitný a seriózny finančný poradca nerobí nič iné, pozná ponuky všetkých bánk “naspamäť”, vie pre koho je aká banka vhodná a kde jeho klientom dajú v akom období najlepšie podmienky. Tým že s bankami dlhodobo spolupracuje má pre svojich klientov aj lepšie podmienky ako klienti z ulice. Jeho klienti ušetria dni strávené chodením po bankách a ešte získajú aj najlepšiu ponuku. To je práve vďaka špecializácii. To isté platí aj v realitách, stavebníctve či ktoromkoľvek biznise. Súhlasíte so mnou, že ľudia, vaši klienti objednaním služby u vás získajú kvalitnú službu či produkt a veľakrát i ušetria? 

Súhlasíte so mnou že viesť účtovníctvo by mal účtovník, stavať domy stavbár, zapájať elektriku elektrikár, opravovať autá a vymieňať brzdové platničky automechanik? Súhlasíte - super. Tak si teraz odpovedzte na otázku- kto má zakladať vašu živnosť ? Vy svojpomocne /zmýšľanie zamestnanca/ alebo využijete služby profesionálov? Ak chcete aby vaši budúci klienti išli za vami ako za odborníkom - začnite u seba a začnite i vy využívať služby odborníkov. Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.  

Založenie živnosti na kľúč 

Keď ste sa dostali k tomuto článku, pravdepodobne uvažujete nad založením živnosti. I tu máte dve možnosti - zakladať si živnosť svojpomocne - chodiť po úradoch, osobne vypĺňať každý formulár, zisťovať čo každý predmet podnikania obsahuje atď. Alebo si môžete nechať založiť živnosť na kľúč našou spoločnosťou, ktorá sa na túto službu špecializuje a zároveň vám vďaka elektronickému podaniu dokáže aj ušetriť peniaze. Tu je teda voľba o to jednoduchšia. Detailné informácie o založení živnosti na kľúčporovnanie založenia živnosti svojpomocne a elektronicky nájdete tu

Máte zmýšľanie podnikateľa 

Necháte si poradiť od odborníkov ohľadom výberu správnych živností, necháte na nás aby sme vás registrovali na daňovom úrade a na zdravotnej poisťovni?  A ešte k tomu všetkému, vďaka tomu že inovujeme a investujeme do technológii, ušetríme vám aj peniaze. Súhlasíte? Tak sa nám ozvite a dohodneme sa na ďalšom postupe. 

Mám záujem o založenie živnosti - úsporu energie, peňazí a odbornosť 

Bol pre vás tento článok užitočný?
Zdieľajte ho s priateľmi.

Prihláste sa na odber noviniek

AUTOR ČLÁNKU

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc.

Ondrej je absolventom Münster University of Applied Sciences a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne. Doteraz rozbehol tri úspešné projekty. Dva z nich konzultačnú firmu v oblasti el. podpisov a stavebno - obchodnú firmu predal, aby sa mohol venovať M2B a.s.. Tu zodpovedá za celkovú orgranizáciu, spoluprácu s partnermi, obchod, marketing. Je ženatý, má 2 deti a žije v Bratislave. Je optimista milujúci pohyb. Jeho knižnicu tvoria knihy Briana Tracyho, Dale Carnegieho, Roberta Kiysakiho, Robina Sharmu, Richarda Bransona či Simona Sineka. 

Ďalšie články z kategórie Zakladanie spoločností

Ďalšie články z kategórie Zakladanie spoločností