Cena: Dohodou
Predmet ponuky: Predaj obchodného podielu
Predmet podnikania: Priemysel a výroba
Dôvod predaja: Stabilizácia spoločnosti a príprava cashflow na budúci rast
Počet zamestnancov: 10
Lokalita: Západné Slovensko
Majetok: 320000 €
Obrat: 1300000 €

Prejaviť záujem
Voľná

Základné informácie o predávanej spoločnosti

Exkluzívne len u nás v M2B a.s. máme v ponuke na predaj spoločnosť s 13-ročnou históriou so sídlom na západnom Slovensku s dostupnosťou do 30min. od Bratislavy. Spoločnosť podniká vo výrobe vstrekovacích foriem pre termoplasty a zároveň poskytuje servis vstrekovacích foriem pre svojich ako aj externých klientov. Predmetom predaja je obchodný podiel vo firme s predpokladanou návratnosťou investície do 2-4 rokov.

Know-how a pridaná hodnota tejto spoločnosti je v sieti overených a kvalitných dodávateľov v Číne. I keď mnohé automotive spoločnosti dlhodobo odmietali dovoz foriem z Číny, ekonomika jednoducho nepustí a z dôvodu znižovania nákladov celý segment chtiac / nechtiac je nútený k prechodu na výrobu foriem v Číne, keďže nástrojárne v Európe nedokážu konkurovať kombináciou ceny, dodacieho času a kvality.

Výhodou predávanej spoločnosti je náskok 13 rokov, know-how ako komunikovať s dodávateľmi z Číny, poznanie ich systému práce a osobné kontakty. Vedenie spoločnosti absolvovalo za posledných 13 rokov viac ako 50 pracovných ciest do Číny a kumulovane v čínskych nástrojárňach strávili viac ako 1,5 roka pracovného času. Z toho vyplývajú nadštandardné vzťahy s viac ako 10 dodávateľmi – nástrojárňami v Číne, medzi ktorými vyberá najlepšiu ponuku (kvalita vstrekovacej formy, cena, termín dodania) tak, aby sa naplnili očakávania klienta a zároveň vygeneroval najzaujímavejší profit.

Spoločnosť má sídlo a výrobu v moderných prenajatých priestoroch


Unikátne know-how a výhody predávanej firmy

 • Dokonalý prehľad o spôsobe práce a fungovaní viacerých čínskych nástrojární ako aj vybudované osobné vzťahy. Na rozdiel od jednotlivcov a menších firiem zastupujúcich jedného konkrétneho dodávateľa z Číny má predávaná spoločnosť vybudovanú sieť kontaktov a vie vybrať optimálneho dodávateľa pre konkrétnu zákazku, a tým splniť očakávania zákazníka a zároveň generovať profit.
 • Vďaka spolupráci s viacerými dodávateľmi a neustálemu získavaniu prehľadu o nových potenciálnych dodávateľoch nie sú kapacity rastu obmedzené kapacitou konkrétnej nástrojárne a pri postupnom prijímaní nových projektových manažérov dokáže spoločnosť rásť takmer „neobmedzene“ – podľa dopytu EÚ trhu.
 • Náskok oproti konkurencii – náskok 13 rokov práce a budovania kontaktov a najmä viac ako 50 pracovných ciest a viac ako 1,5 roka času stráveného v čínskych nástrojárňach sa nedá dohnať žiadnou skratkou. Touto cestu si treba prejsť, doladiť spoluprácu s každým dodávateľom a touto cestu si už predávaná spoločnosť prešla.
 • Firma má skúsenosti s dolaďovaním foriem z Číny, čo je úplne iný stav od dolaďovania foriem dodávaných z európskych nástrojární. Zamestnanci firmy denne s dodávateľmi komunikujú náročné technické požiadavky a sú schopní doviezť projekty k úspešnému koncu. Referencie a kvalitu produktov vám radi odprezentujeme osobne.  
 • Veľká hodnota tejto spoločnosti je vo vybudovanom systéme a v zamestnancoch, ktorí  sú v produktívnom veku a na vysokej odbornej úrovni. Firma má certifikát kvality ISO 9001, čo jej zabezpečuje systematický prístup riadenia kvality, procesov a pomáha jej garantovať vysoký štandard kvality výstupných produktov a služieb.  

Obrat firmy a predikcia na ďalšie roky

 • Obrat 2022: 1,2 mil. Eur
 • Obrat 2023: 0,8 mil. Eur
 • Predpokladaný obrat 2024: 1,3 mil. Eur 
 • Predpokladaný obrat 2025: 2,4 mil. Eur

Majetok spoločnosti je v hodnote 320 000 Eur

 • Majetok spoločnosti tvorí strojné vybavenie a automobily v celkovej nákupnej cene vo výške 320 000 Eur.
 • Presný zoznam bude poskytnutý konkrétnym záujemcom po podpise NDA, resp. pri osobnej návšteve spoločnosti.

Zamestnanci

 • Obrovskou hodnotou tejto spoločnosti sú zamestnanci. V spoločnosti v súčasnosti pracuje 10 zamestnancov v produktívnom veku a s vysokou mierou odbornosti. Spoločnosť je rozdelená na 2 divízie. Na výrobu foriem na mieru a servisnú spoločnosť.

Firemná štruktúra:

 • Majiteľ / riaditeľ
 • Riaditeľ kvality
 • Referent pre administratívu
 • Vedúci výroby - konštruktér
 • Projektoví manažéri
 • Nástrojári

Portfólio klientov a referencie

 • Spoločnosť má stálych zákazníkov, ktorí objednávajú vďaka ideálnemu pomeru kvality a ceny vstrekovacie formy dlhodobo a opakovane. Zároveň sa od 4Q/2023 zvýšil počet dopytov a spoločnosť sa zapojila a nadviazala komunikáciu s viacerými novými obchodnými partnermi.  
 • Trend je veľmi pozitívny a po období čakania a neistoty počas prvých 3Q roka 2023, kedy síce spoločnosť vyhrala viaceré tendre, ale klienti odkladali spustenie nových projektov a tým aj objednávky, je toto veľmi pozitívny trend. Množstvo dopytov a nových projektov, ktoré sú aktuálne na stole, je najvyššie počas celého obdobia 13-ročnej histórie spoločnosti.

Doplňujúce informácie, súvislosti, príležitosti

 • Firma má dlhoročné obchodné vzťahy s čínskymi dodávateľmi, čo je jej nespornou výhodou oproti konkurencii.
 • Neustále viac a viac firiem bude nútených si dávať vyrábať formy v Číne. Predávaná spoločnosť má dlhoročné skúsenosti s mnohými čínskymi výrobcami foriem a dokáže prevziať tieto potreby európskych zákazníkov a dodávať formy od nimi vybraných dodávateľov a prípadne len prevziať obrat uskutočneného obchodu aj s poskytnutím záruky. Takto by obrat spoločnosti dokázal narásť aj na niekoľko miliónov Eur, prípadne desiatok miliónov Eur ročne. Pri predpokladanej minimálnej marži 5% by pri obrate 10 miliónov Eur bola marža len v tejto oblasti 500 000 EUR. Pritom ročné náklady na zamestnancov a chod spoločnosti by neboli vyššie než 200-250 000 EUR / ročne.
 • Aktuálna situácia nasvedčuje tomu, že čínski výrobcovia automobilov budú každým ďalším rokom dominovať v predaji a dá sa predpokladať, že časom aj vo výrobe elektromobilov na území Európy. Množstvo plastových dielov v každom aute si vyžaduje vstrekovacie formy a preferovaní budú čínski výrobcovia foriem, a to najmä z dôvodu konkurencieschopnosti, vyššej efektivity a v konečnom dôsledku aj skúsenosťami.
 • Čínski výrobcovia foriem potrebujú relevantného partnera v Európe na „popredajný servis“. V tomto segmente sa otvára priestor a príležitosť a majiteľ spoločnosti spolu s vami ako investorom je pripravený ju využiť. 

Predmet ponuky:

 • Predmetom ponuky je predaj obchodného podielu v spoločnosti v predpokladanom rozsahu 15 - 49 % v závislosti od veľkosti investície. Tá by mala zodpovedať rozsahu investície 150 000 až 400 000 Eur. Orientačná a odhadovaná návratnosť investície je v období 2-4 rokov. Majiteľ je ochotný rokovať a hľadať dohodu s každým relevantným a serióznym záujemcom o spoluprácu a prípadne otvoriť aj otázku predaja väčšinového podielu. Podmienky a presné parametre partnerstva závisia aj od toho, či do spoločnosti vstúpi len finančný investor alebo obchodný partner z tejto oblasti, ktorý vie priniesť aj nové obchodné príležitosti. 
 •  Dá sa povedať, že ide aj o oportunistickú investíciu do firmy, ktorá má za sebou obdobie náročné na voľný cashflow spôsobený externými faktormi. Konkrétne išlo o odloženie spustenia nových projektov v automotive sektore. Tým, že dopyty na nové projekty stále prichádzali, firma vyhrávala zákazky, ale ich realizácia sa neustále posúvala. Spôsobilo to vo firme aktuálnu nepriaznivú situáciu, ktorá donútila majiteľa za účelom stabilizácie spoločnosti predať časť obchodného podielu. Z poznatkov trhu však táto situácia nie je nekonečná a v istom momente sa trh začne oživovať a rast bude kontinuálny niekoľko rokov. Očakáva sa, že rast by mal postupne začať najneskôr v 2. kvartáli 2024.
 • Súčasný majiteľ má záujem v spoločnosti naďalej aktívne pôsobiť a riadiť ju. Vidí v danej spoločnosti svoju budúcnosť a v nasledujúcich rokoch v danej oblasti podnikania s vyššie uvedenými výhodami vidí vysoký potenciál nárastu obratu a zisku.

Adresáti ponuky:

Investičná spoločnosť vlastniaca európske nástrojárne alebo strojárske podniky, ktorá by akvizíciou diverzifikovala svoje portfólio aj pre dodávanie foriem od čínskych nástrojární.
Slovenská, resp. česká (prípadne zahraničná) nástrojáreň alebo lisovňa plastov, ktorá má záujem diverzifikovať svoje činnosti.
Akákoľvek spoločnosť, ktorá má záujem diverzifikovať svoje aktivity v segmente podnikania spoločnosti (zabezpečenie a servis vstrekovacích foriem pre plasty).

Požadovaná cena: Dohodou

Predstava majiteľa je 150 000 – 400 000 Eur za 15 – 49% tejto spoločnosti pri predpokladanej návratnosti investície do v rozmedzí 2-4 rokov. Majiteľ vie logicky argumentovať požadovanú kúpnu cenu a ako presne budú použité finančné prostriedky.

Prejavenie záujmu a získanie ďalších informácií: 

V prípade záujmu o viac informácií, prosím, použite tlačidlo Rezervovať/Prejaviť záujem alebo napíšte e-mail na mizerak@m2b.sk s prípadnými otázkami. Podmienkou ďalšej komunikácie je uviesť vaše celé meno, tel. číslo a v mene akej spoločnosti komunikujete. My sa vám obratom ozveme a dohodneme sa na ďalšom postupe, zorganizujeme stretnutie s majiteľom atď.

 Fotogaléria: Referencie, výrobná hala a strojné vybavenie