Panama Papers - budú padať hlavy politikov? JUDr. Marônek v TRENDE

6. Apríl 2016
PLUS 7 DNÍ

JUDr. Marônek sa opäť vyjadril vo významnom médiu k mimoriadne aktuálnej kauze Panama Papers. Jeho postrehy pre redaktorku Zuzanu Kollárovú z týždenníka TREND v článku : Prečo sa ľudia z Panama Papers nemusia báť sa dočítate v článku nižšie. 

Zdroj článku: 

http://www.etrend.sk/podnikanie/firmy-su-v-offshore-aby-sa-ludia-vyhli-plateniu-dani-alebo-peru-spinave-peniaze.html

Prečo sa ľudia z Panama Papers nemusia báť

Firmy idú do „offshore“ destinácií najmä preto, aby sa vyhli plateniu daní. Alebo presnejšie ich majitelia. Druhým dôvodom je pranie špinavých peňazí. Problémom je práve to, ako tieto dôvody rozlíšiť. V uniknutých dokumentoch z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ktoré rozpútali kauzu Panama Papers, sa objavujú aj mená Slovákov.

Čo je legálne

Ak dnes niekto používa firmu registrovanú cez panamskú štruktúru alebo advokátov v Paname a nepodniká tam, je veľmi pravdepodobné, že chce niečo zakryť. Panama totiž bola zaradená z pohľadu daňovej transparentnosti na šedú listinu krajín G20.

Mossack Fonseca, panamská právnická kancelária, z ktorej uniklo obrovské množstvo dokumentov, čo rozpútalo kauzu Panama Papers, zakladá podľa nich a spravuje firmy, ktoré potom zatajujú identitu skutočného majiteľa.

Je táto činnosť legálna? Firma tvrdí, že za 40 rokov fungovala bez najmenšej pripomienky a nikdy nebola obvinená z prekročenia zákona. Je vôbec možné takéto niečo odkryť a zastaviť?

„Obávam sa, že činnosť firmy bude legálna, nakoľko takéto inštitúty (akcie na doručiteľa, nomenee služby) sú dovolené,“ povedal pre TREND.sk právnik Ján Marônek zo spoločnosti M2 Business.

Firma by mala overiť, kto je skutočným vlastníkom. Nemusí ale zisťovať, či peniaze, ktoré prídu na účet do Panamy sú z legálneho zdroja. Funguje to tak, že Mossack Fonseca len založí schránku, otvorí účet a prevedie akcie.

Iný by bol podľa J. Marôneka prípad, keby firma vedela o nelegálnych peniazoch, a teda pomáhala by ich priamo legalizovať. Ak by o špinavých peniazoch vedela, tak je povinná nekalé a nezákonne skutočnosti oznamovať.

Uniknuté doklad hovoria o spojení firmy so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov. Je možné, aby sa takto v budúcnosti odkryli tajné účty aj niektorých našich politikov, ktorí majú na nich ich majú ukryté peniaze napríklad na Bahamách?

Na to môže dať odpoveď len budúcnosť. Ale platí aj v tomto prípade, že spojenie firmy a politikov môže byť na úrovni poskytovania legálnych služieb v podobe založenia anonymnej spoločnosti, poskytnutia sídla, otvorenia účtu, prevodu akcií, čo sú bežné právne korporátne služby v súlade s právom. Iný by bol prípad, keď by firma mala vedomosť o nelegálnom zdroji a pomáhala by ho legalizovať.

„Momentálne nevieme, na čom a v akom rozsahu participovala spoločnosť. Zatiaľ vieme, že založila politikovi anonymnú spoločnosť s pôsobením svojho tajomníka (právnika), na účte ktorej je veľa peňazí. To, že táto spoločnosť založila či predala firmu aj podnikateľom z Česka a Slovenska, pričom ich spoločnosť sídli na tej istej adrese ako spoločnosť politika, nemusí automaticky znamenať ich prepojenie,“ hovorí J. Marônek.

Prvýkrát vidíme ako silní politici posielajú peniaze do firiem s nejasnou štruktúrou. Padajú obvinenia. Môžeme sa ale zo sféry diskusií preniesť na úroveň faktov a dôkazov? Tie by totiž mohli viesť ku konkrétnym výsledkom vo vyšetrovaní. Mohli by začať padať hlavy dôležitých politikov namočených do daňového škandálu.

J. Marônek si však nemyslí, že táto obrovská kauza prejde do inej roviny.

„Tieto štáty majú bežne zadefinované inštitúty ako akcie na doručiteľa. Taktiež sú tam bežné služby ako nominee. To znamená, že funkciu napríklad štatutára vykonáva „nastrčený“ právnik v podobe tajomníka, ktorý je takto evidovaný a spravuje množstvo spoločností.“

Cez takéto spoločnosti nebežia reálne podnikateľské aktivity, keďže sú zakladané prakticky iba z dôvodu anonymity, prípadne nižšej dane z príjmu.

„Zatiaľ vidíme len to, že niekto má v Paname účet a na ňom veľa peňazí. Ten niekto je však oficiálne a legálne skrytý za profesonálneho tajomníka z právnickej firmy. To je však dovolené a je to bežná prax v daňovom raji.“

Odkiaľ sú peniaze

Akú váhu má teda dnes to, že sa odhaľujú skutoční vlastníci účtov s veľkým množstvom peňazí?

Toto podľa J. Marôneka tiež samé osebe nestačí na to, aby daňová kauza priniesla majiteľom účtom reálne nepríjemné dôsledky.

„Bude treba odhaliť, z akého zdroja peniaze plynú. A ak je tento zdroj nelegálny, napríklad ide o ukryté provízie za vybavenie štátnej zákazky, tak až potom vzniká problém.“

Tento nelegálny zdroj je však podľa J. Marôneka zrejme „prepletený“ s legálnym zdrojom, sofistikovano skrytý za reálny právom dovolený titul, z ktorého peniaze legálne plynú. Toto rozpliesť je mimoriadne komplikované, a v konečnom dôsledku tam budú veľké tlaky, aby sa to nerozplietlo. 

J. Marônek je skeptický, či sa niečo podarí zistiť, a teda aj kauzu ďalej posunúť. „Na to, aby došlo napríklad k obvineniam v oficiálnej rovine, blokácii takéhoto majetku, by bolo nevyhnutné nielen eliminovať vplyv mocných, ale aj prelúskať, pospájať súvislosti, a preukázať nelegálnosť zdroja, zavinenie... Teda ide prakticky o nemožnú úlohu,“ dodal na záver J. Marônek.

Slovenské kone

Prípad Panama Papers má stopu aj na Slovensku. Akú veľkú, ešte presne nevieme. Podľa českého servera investigace.cz sú na zozname aj biele kone zo známych slovenských káuz. Podľa českých investigatívnych novinárov by tam malo figurovať 115 mien spojených so Slovenskom. Väčšinou ide o ľudí z Holandska, kde každý jeden má akciu tej istej firmy. Až 95 z mien je spojených s firmou Green Carbon Renewables S.A. so sídlom v Sládkovičove. Českí investigistatívni novinári zistili, že celé to smeruje do Srbska. Pravdepodobne k obchodným partnerom developera napojeného na srbskú mafiu.

Slováci však môžu byť aj v iných zoznamoch. Najzaujímavejší z tohto pohľadu je určite český zoznam s 283 menami vrátane nejakých zo Slovenska. Vraj v ňom figurujú právnici, ktorí súvisia so známymi slovenskými kauzami a sú tam aj šéfovia dvoch veľkých slovenských firiem.

V dokumentoch Panama Papers sa píše aj o ľuďoch spojených s podvodom lacného predaja emisií, ktorý za prvej Ficovej vlády režírovala SNS. V zozname je meno Jana Lütken. Táto osoba stála za garážovou firmou Intreblue Group v americkom mestečku Snohomish. Interblue za prvej Ficovej vlády kúpila emisné kvóty cez ministerstvo životného prostredia ovládaného Slovenskou národnou stranou a s obrovským ziskom ich predala do Japonska. Zisk sa rozplynul v schránkových firmách.

Stopa z úniku obrovského množstva dokumentov z panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca vedie aj k slovenskej firme Latem Trading. Vystupuje v niekoľkých stovkách dokumentov. Podľa českých investigatívcov táto firma bola priamym partnerom MF Escrow, článku, ktorý riadil celosvetové prevody peňazí a zametanie stôp, kadiaľ peniaze tiekli.

Vlastník Latem Tradingu Gustaaf David Poelen nezákonné konanie a pranie špinavých peňazí pre portál aktuality.sk vylúčil. Kontakty s advokátskou kanceláriou v Paname ale nepoprel.

Latem Trading nemá zamestnancov, z pohľadu trzžieb to nie je aktívna firma. Spoločnosť vraj nerobí žiadne prevody, neeviduje žiadne bankové účty. Okrem tejto spoločnosti má G. Poelen v slovenskom obchodnom registri ešte ďalšie štyri firmy – Infintax B.V. - o.z., infintax s. r. o., Polen Holding B.V., organizačná zložka a DeBilt s. r. o. Všetky firmy majú spoločné sídlo neďaleko od Bratislavského hradu na Šulekovej ulici 22. Ani jedna z týchto spoločností neslúži na zakladanie spoločností na kľúč.

Už preverujú

Panama Papers na Slovensku už preveruje Národná kriminálna agentúra. Finančná správa sa poponáhľala oznámiť, že situáciu už má v zornom uhle. Prvým krokom má byť vyžiadanie dokumentov od partnerov zo zahraničia. Na takýto krok sa v minulosti daniari podujali aj po zverejnení vyjadrenia podpredsedu predstavenstva J&T Financne Group Patrika Tkáča, ktorý povedal, že „kto očakáva kapitálový zisk vyšší ako 200-tisíc eur a neinvestuje prostredníctvom štruktúry podobnej Cypru, tak okráda vlastnú rodinu“. Výsledky vyšetrovania známe v tomto prípade nie sú.